כיתות א': גן לאומי חוף השרון

נתחיל בנסיעה לשמורת הטבע של חוף השרון ליד קיבוץ שפיים. לאחר ארוחת בוקר, נצא לסיור מודרך בשמורה.

נתחיל במסלול קצר על רכס הכורכר המערבי הצופה אל חוף הים, נעצור לתצפית ונדבר על הים התיכון.

נמשיך לאזור דיונות החול. נתבונן בחולות ובצמחיית החולות שבשמורה. נחפש עקבות בחול תוך שימוש במגדיר עקבות ציורי הכולל תמונת העקבה ותמונת בעל החיים. במידה ויתאפשר, נקנח את חלק הדיונה בהתגלגלות בחולות שבשמורה.

משם נמשיך בהליכה קצרה לאזור הכניסה לשמורה, שם נתחלק למספר קבוצות ונערוך פעילות בניית עפיפונים והטסתם באוויר.

בסיום הטיול נחזור בנסיעה לבית הספר.

כיתות ב': תל חדיד

נתחיל בנסיעה לתל חדיד, ליד מחלף בן שמן .

לאחר ארוחת בוקר, נצא לסיור מודרך בתל ובסביבתו.

הסיור בתל חדיד יהיה בדגש ובהקשר לחג החנוכה וסיפור המכבים.

מהחניון נתחיל בטיפוס קל למרגלות תל חדיד ונתבונן ונלמד על הצמחייה במקום.

נראה שרידים של ישוב יהודי מהתקופה החשמונאית שכולל: מבנים, שברי עמודים, שרידי פסיפס, בורות מים ומערות קבורה.

נטפס לפסגת התל לתצפית מרהיבה אל כל מישור לוד. לאחר התצפית נרד מהתל ונחזור לכיוון החניון.

נלמד על נושא הפסיפס ונעשה פעילות יצירה "מתמונה לאבן" שבה הילדים יבנו מאבני פסיפס על לוח שקוף את אחד מסממני חג החנוכה.

בסיום הטיול נחזור בנסיעה לבית הספר.

כיתות ג': פארק יקום ושמורת פולג

נתחיל בנסיעה לשמורת הטבע של פארק יקום. לאחר ארוחת בוקר, נצא לסיור מודרך בפארק יקום.

נתבונן ונלמד על הצמחייה והחי של מישור החוף. נשים דגש על צמחיית מים הגדלה במקום לצד צמחי הסתיו והחורף.

נקיים פעילות בהשתתפות הילדים בנושא האבקת צמחים על ידי חרקים תוך הדגמה של העברת האבקה על ידי הילדים.

נסביר ונלמד על הביצות שהיו באזור בגלל רכס הכורכר, וכן על הדרכים שנעשו לניקוז של הביצות. נעלה לרכס הכורכר ומשם נעשה תצפית : בכיוון מזרח נראה את שרידי הביצה,  ומצד מערב נצפה לים. נרד מרכס הכורכר לאורך השביל המוביל בצמוד לחתך ברכס ונצפה בצבי ביצה.

נעשה פעילות יצירה "פרפר לפרח", בה הילדים יבנו דגם של פרפר מגיע לפרח.

נלך בחולות עד שנחצה את כביש החוף על הגשר להולכי רגל שמוביל למכון וינגייט. נמשיך לאזור הדיונות שמצפון למכון וינגייט, נטפס ונתגלגל בדיונות.

בסיום הטיול נחזור בנסיעה לבית הספר.

כיתות ד': סטף ומערת הנטיפים

ניסע בבוקר לכיוון מערת הנטיפים מעל העיר בית שמש לארוחת בוקר.

נרד במדרגות למערת הנטיפים, היא מערת אבשלום. ניכנס למערה, ולאחר סרט הסבר קצר, ניכנס לסיור מודרך בתוך מערת הנטיפים. נצפה בתופעות טבע מיוחדות כמו נטיפים וזקיפים במערה.

לאחר הביקור, נמשיך בנסיעה לחניון העליון של הסטף, אתר שימור של מורשת החקלאות העתיקה בארץ ישראל.

נתחיל במסלול הליכה בירידה אל הסטף בשביל המעיינות. נעבור דרך פרויקט שימור החקלאות העתיקה וצמחי ארץ ישראל בעזרת טרסות וצורות גידול שונות .נראה כרמי ענבים, עצי זית ועצי חרוב. נדבר על מורשת הקרב הקשורה לקרבות שהיו באזור של שיפולי ירושלים, וכן לשימוש המאוחר יותר שעשו בכפר הנטוש כמתקן לאימונים של הצבא.

נגיע לאזור המעיינות, הבריכה ומערכת המים. נסביר על כתב עברי קדום ועל הדמיון שלו לכתב העברי המודרני. נקיים פעילות "כתיבה בקולמוסים", שבה כל תלמיד בעזרת קולמוס נוצה ונייר קלף יתרגם ויכתוב משפט בעברית קדומה.

לאחר מכן נסביר על שיטות ניצול המים לצורכי חקלאות וניכנס לנקבה שהובילה מים לתוך הבריכה הגדולה. נשתופף ונזחל דרך הנקבה (יש להביא פנסים).

לאחר הנקבה נמשיך לאורך הטרסות ומערכת החקלאות העתיקה הפעילה שנעשית היום בשיטות העתיקות על יד אנשים שקיבלו שטחים במקום. נמשיך בירידה עד לקצה המסלול.

בסיום נצא בנסיעה לבית הספר.

כיתות ה':

ירושלים

ניסע בבוקר לירושלים, לגן הוורדים, לארוחת בוקר.

לאחריה, תצפית על מבנה הכנסת. משם נלך לפסל המנורה סמל המדינה.

נמשיך בנסיעה למתחם ממילא. במתחם ממילא ניכנס לאתר "מעלית הזמן", חוויה אור קולית מרשימה, באמצעותה נלמד על ההיסטוריה בת 3,000 שנה בירושלים.

נמשיך ברגל ממתחם ממילא לתוך העיר העתיקה לשער יפו. משם דרך הרובע הארמני, ניכנס לשער ציון, וממנו לרובע היהודי. נבקר בעיר העתיקה, ונספר על נפילת הרובע בשנת 1947, על מורשת היהדות ברובע.

האתרים המרכזים בסיור: הקרדו, הרחבה המרכזית, מפת מידבא, פסלי האריות, מנורת הזהב, תצפית הכותל. נסיים בביקור בכותל המערבי, שם ברחבת הכותל ניגש להטמנת פתקים.

מירושלים, בנסיעה קצרה, נגיע למבשרת ציון. תחילת מסלול נחל חלילים. מסלול הליכה בנחל חלילים, שכיום מאוים על ידי תכניות הבנייה באזור. נתחיל בקרבת הבתים של מבשרת ציון, שם אפשר למצוא שרידי חורבה עתיקה, בוסתנים, מקוואות טהרה מימי בית שני וגתות מהתקופה הביזנטית. לאורך הדרך פזורים עצי תאנה ושיחי אניס שרידי בוסתנים מהעבר.

באמצע הנחל מערכת מחילות וחללים המכונה "מערת חלילים", שם נספר את האגדה שנתנה את שמה של המערה. נמשיך בירידה בשביל מצוקי עד למפתח הנחל.

בסיום, נצא בנסיעה לבית הספר.

גלבוע

ניסע בבוקר לחניון הר שאול, שם נעשה הפסקה לארוחת בוקר.

נצא במסלול הליכה בכתף שאול. נצעד בשביל התנ"ך על כתף שאול, במהלכו נצפה לכיוון צפון לעמק יזרעאל. נספר מתוך סיפורי התנ"ך  את סיפורו של גדעון בעין חרוד ובקרבות המדיינים. כמו כן נדבר על גאולת אדמות עמק יזרעאל וההתיישבות בעמק.

נמשיך בנסיעה קצרה על גבו של רכס הגלבוע עד לכביש היורד מהגלבוע לכיוון צפון, שם נמצא תחילתו של מסלול נחל יצפור. נרד בנחל במסלול רגלי אתגרי קל. בדרך נספר את סיפורו של גדעון הקשור לנתיב הליכה זה. נעבור מספר ירידות של מדרגות סלע, קטעי חורשה טבעית ונטועה. נרד בירידה במפל יבש תוך סיוע ביתדות ונדבר בדרך גם על צמחיה הטבעית כמו : אלון, אלה, שיח הצלף ועוד. נסיים את המסלול למרגלות הגלבוע, שם ימתינו האוטובוסים.

ניסע בנסיעה קצרה לנחל הקיבוצים. נשתשך להנאתנו במים הקרירים. נדבר על הצמחייה ובעלי החיים  האופיינים למקום.

לאחר התארגנות והחלפת בגדים, נצא בנסיעה חזרה לבית הספר.

כיתות ו':

מעפילים ונחל בוסתן

נצא בבוקר בנסיעה לעתלית, לביקור במחנה המעצר הבריטי של המעפילים לארץ ישראל.

ניכנס למחנה ונערוך סיור מודרך במחנה. נתחיל בצריפים המשוחזרים והמקוריים של המחנה, נבקר במאגר המידע הממוחשב "בנתיבי ההעפלה" המכיל את שמותיהם של מעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים וכן מידע מקיף על תקופת ההעפלה בזמן שלטון המנדט הבריטי. נמשיך לצפייה בסרט המספר על פריצת הפלמ"ח למחנה בחודש אוקטובר 1945.

משם נלך לספינת מעפילים ונבקר "במוזיאון אניית המעפילים", שהיא אנייה המדמה את מסע ההעפלה לארץ-ישראל בעזרת מולטימדיה. הילדים חווים יחד עם המעפילים את ההתרגשות, הציפייה, הקשיים, הצפיפות והשמחה על ההגעה לחופי הארץ אשר ליוו את מסעות ההעפלה.

מהמחנה נמשיך בנסיעה לתחילת מסלול נחל בוסתן, היורד מאזור בית ספר שליד ניר עציון ומסתיים בחניון שער הכרמל.

נלך במסלול ההליכה, נתחיל בירידה למעיין קטן, ומשם המשך הליכה לכיוון צפון מערב בתוך ערוץ נחל בוסתן בצל ובסבך העצים. במסלול מספר נקודות אתגריות קלות של מדרגות סלע ומפלי סלע.

נראה בריכות של חזירי הבר, ונדבר על מחזוריות הצמח והצמחייה האופייניות לאזור וכן למגוון העצים של אלון, אלה, ער אציל. כמו כן, נשמע את האגדות על העצים .

נסיים בחניון הכרמל למרגלות מערת אצבע, שם ימתינו האוטובוסים.

נצא בנסיעה לבית הספר.

בית גוברין וחירבת מידרס

ניסע בבוקר לתל עזקה, שם נעשה עצירה לארוחת בוקר.

נתחיל בתצפית מרהיבה מתל עזקה לכיוון מזרח להרי ירושלים, מערבה לכיוון הים התיכון וצפונה על עמק האלה. על התל נספר את ההיסטוריה של המקום מתקופת התנ"ך, כאשר שימש כנקודה על קו התקשורת של חיבור המדורות. נדבר על גליית והפלישתים. נעשה סיור קצר בתל עצמו, נמצא על התל מערות (לא נכנס אליהן), מחילות ובורות מים.

נמשיך בנסיעה לגן הלאומי בית גוברין. נבקר במגוון המערות שבגן הלאומי: מערות הפעמון, מערת הקולומבריום, המערה פניקית עם ציורי הקיר ובאמפי תיאטרון המשוחזר והיחיד בארץ ששימש לקרבות האדם וחיה.

נמשיך בנסיעה לחרבת מדרס, זחילה במערכת מחילות מסתור מתקופת מרד בר כוכבא.

בסיום נצא בנסיעה לבית הספר.

סגירת תפריט